Glukometry i akcesoria do glukometrów

Glukometr to  medyczne, przenośne urządzenie diagnostyczne służące do pomiaru i bieżącego odczytu poziomu glukozy we krwi włośniczkowej, pobieranej zwykle z opuszków palców lub płatków uszu (niektóre modele glukometrów umożliwiają również pomiar stężenia glukozy w osoczu krwi). Wykorzystywane są specjalne paski testowe z wtopionymi elektrodami lub odczynnikiem chemicznym. Prawidłowe stężenie cukru we krwi (określane na czczo) powinno wynosić 70-120 mg/dl (czytaj: miligram na decylitr) (lub 3,9-6,6 mmol/l; czytaj: milimol na litr).

Procedura pomiaru jest maksymalnie uproszczona i powinna być bez problemów wykonywana przez pacjentów lub rodziny chorych na cukrzycę. Umożliwia to domowe monitorowanie leczenia cukrzycy.

Większość glukometrów jest niewielka: ma 3 do 4 cm długości, a masa waha się pomiędzy 50-100 gramów. Wydaje się to niewiele jeśli masz zamiar nosić swój glukometr w torebce lub plecaku, rozmiar nie ma wtedy większego znaczenia. Ale jeśli masz zamiar nosić go w kieszeni, lub potrzebujesz, aby pasował do jakiejś małej damskiej torebki, wielkość powinna być brana pod uwagę. Należy jednak pamiętać, że małe glukometry mają także bardzo małe wyświetlacze. Tak więc, jeśli Twój wzrok nie jest już doskonały, mały glukometr to nie jest najlepszy pomysł. Jeżeli jest to rzeczywiście problem dla Ciebie, możesz również poszukiwać glukometrów zaprojektowanych specjalnie dla osób niewidomych lub słabo widzących, mają one większe, podświetlane ekrany i funkcje audio, które „mówią” wyniki badań. Tutaj nie ma jednego wskaźnika najlepszego wyboru, każdy musi wybrać jaki glukometr mu pasuje.

Glukometry – rodzaje

Jest to funkcja którą w jakiś sposób posiada każdy glukometr obecny na rynku. Niestety nie każdy tak samo dobrze ją spełnia. Niektóre glukometry współpracują tylko ze specjalnymi przystawkami na podczerwień od producentów (np: glukometry Roche wymagają Accu-Chek SmartPix) lub wymagają jakiś dodatków. Warto tutaj wspomnieć o 3 nowych urządzeniach rozwiązujących ten problem na różne sposoby: glukometr iBGStar jest sprzedawany z przystawką łączącą go z popularnym iPhone gdzie można odczytać wyniki i potem je dalej przesłać. Natomiast glukometr Accu‐Chek Performa Combo może łączyć się i zdalnie sterować pompą insulinową Accu‐Chek Spirit Combo za pomocą technologii bezprzewodowej Bluetooth. W inny sposób do tego zagadnienia podeszła firma Bayer ze swoim glukometrem CONTOUR® USB: sam glukometr wygląda jak popularny pendrive, którym także jest i ma wbudowane łącze USB oraz wgrane oprogramowanie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s